Kultura Novosti

NAJAVA – Izložba “Oluja 1995. – 2020.” te predavanje “163. brigada HV u obrani dubrovačkog područja 1993.-1995.” u dubrovačkoj tvrđavi Imperijal

Povodom 25. obljetnice vojno redarstvene operacije “Oluja”, Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja Muzej Domovinskog rata Dubrovnik tradicionalno je priredio bogat prigodni program u prostoru tvrđave Imperijal na Srđu.

U utorak 4. kolovoza 2020., s početkom u 19,00 sati, bit će otvorena stvarna i virtualna tematska izložba „Oluja 1995.- 2020.“ autorice Varine Jurice Turk.

Za njihovu realizaciju odlučili smo se radi pokazanog velikog interesa javnosti za izložbu iste tematike „Oluja pobjede i slobode“, priređenu 2015. godine uz 20. obljetnicu VRO Oluja, koju je razgledalo više od 35 000 posjetitelja.
Ujedno, ovogodišnjom značajno proširenom i obogaćenom virtualnom izložbom i digitaliziranim katalogom, u mogućnosti smo stručnoj i široj javnosti prezentirati nove spoznaje i utvrđene važne povijesne činjenice do kojih smo došli sustavnim istraživačkim radom i nastavkom stručne obrade građe muzejskih zbirki i dokumentacije.

Budući da je u središtu našeg interesa ostala dokumentarna ratna fotografija, koja se potvrdila kao temelj vizualne memorije, visoko vrijedan muzejski predmet i prvorazredan povijesni izvor, ovom prigodom posebno ističemo provedenu opsežnu digitalizaciju i inventarizaciju, kojom je samo ove godine obuhvaćeno preko 10 000 izvornih ratnih negativa iz sadržaja Zbirke fotografija. Obrađeno je i cjelovito ratno stvaralaštvo proslavljenih fotoreportera „Slobodne Dalmacije“ vezano uz Oluju.
Ova postignuća omogućila su izlaganje većeg broja dojmljivih dokumentarnih snimaka i tekstova objavljenih u „Slobodnoj Dalmaciji“ i „Dubrovačkom vjesniku“, koji su i ovaj put podijeljeni u dvije kronološko tematske cjeline.

U prvoj cjelini fotografijama Matka Biljka i Božidara Vukičevića pratimo pobjedonosno napredovanje Hrvatske vojske na području sjeverne Dalmacije i oslobađanje Knina. U sklopu ove cjeline obrađena su i dva važna događaja, koja su simbolično potvrdila konačnu pobjedu, dolazak Vlaka slobode u Split i svečani doček 4. Gardijske brigade na splitskoj rivi.

U drugoj cjelini fotografijama Zvonimira Pandže i Mila Kovača svjedočimo o događanjima na dubrovačkom području u vrijeme Oluje, a prezentiramo i nove utvrđene povijesne činjenice, koje potvrđuju važnost uspješne obrane juga Hrvatske i slamanja zločinačkih napada VRS, poduzetih u kolovozu 1995. godine s krajnjim ciljem ostvarenja velikosrpskih planova o stjecanju izlaza na morsku obalu.

Nakon razgledanja izložbe upriličeno je predavanje „163. brigada HV u obrani dubrovačkog područja 1993.-1995.“ koje će održati brigadir Željko Topolovec.

Predavač će nas upoznati s događanjima na Južnom bojištu u završnoj fazi Domovinskog rata kada je obnašao dužnost zapovjednika 163. brigade HV.

Iscrpno je obrađeno istaknuto mjesto i uloga koju je ova dubrovačka postrojba, u to vrijeme jedna od najsnažnijih pričuvnih brigada Hrvatske vojske, imala u obrani dubrovačkog područja od razornih zločinačkih napada VRS u kolovozu 1995. godine. O vrijednosti ovog predavanja za buduće stručno i znanstveno proučavanje Domovinskog rata na najbolji način svjedoči opsežno korištena izvorna osobna dokumentacija koju je brigadir Topolovec darovao Muzeju Domovinskog rata.

Cjelokupan program Muzeja bit će dostupan na mrežnoj stranici MDRD i putem društvenih mreža, kako bi i u uvjetima epidemije COVID-19 omogućili pristup sadržaju što većem broju korisnika.

O autoru

Borna Marinić

Magistar povijesti, Radno iskustvo stjecao je u Hrvatskom povijesnom muzeju i na Hrvatskoj radioteleviziji. Autor je nekoliko knjiga i filmova na temu Domovinskog rata. Urednik je portala Braniteljski.hr te Facebook stranice Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat, također uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute koja se svakog dana emitira na Hrvatskom katoličkom radiju.