Zdravlje

Znakovi koji upućuju na rak debelog crijeva

ilustracijadoktor

Rak debelog crijeva drugi je najčešći oblik raka u Republici Hrvatskoj a značajka mu je zabrinjavajući i stalni porast novooboljelih i umrlih u općoj populaciji a osobito među hrvatskim braniteljima.

Rak debelog crijeva drugi je najčešći oblik raka u Republici Hrvatskoj a značajka mu je zabrinjavajući i stalni porast novooboljelih i umrlih u općoj populaciji a osobito među hrvatskim braniteljima.

Rak debelog crijeva raste polako i nakon dužeg vremena, kada je dovoljno velik, dovodi do pojave znakova bolesti. Stoga je važno upozoriti na znakove raka debelog crijeva kako bi ih prepoznali i pravodobno se javili liječniku.

Znakovi koji mogu upućivati na rak debelog crijeva

Promjene u konzistenciji stolice – zatvori (opstipacije) koji se izmjenjuju s proljevima – vas ne smiju ostaviti ravnodušnima. Obzirom da je ovo jedan od znakova raka debelog crijeva potrebno mu je posvetiti pozornost i potražiti savjet i pomoć liječnika.

Rak debelog crijeva može krvariti, a krvarenje je obično polagano. Jedini znak bolesti može biti slabokrvnost (anemija) zbog gubitka željeza krvarenjem a u svezi s time i opća slabost organizma. Opća slabost javlja se zbog nedovoljne količine kisika u organizmu. Željezo koje se gubi krvarenjem odgovorno je za prijenos kisika kroz organizam pa manjak željeza istovremeno uzrokuje i manjak kisika u organizmu. Posljedica toga je opća slabost. Znak slabokrvnosti može biti i blijeda koža.

Na mjestu nastanka karcinoma dolazi do suženja crijeva, a time i do otežanog prolaza stolice. Mogu se pojaviti bolni grčevi, a stolica može biti pomiješana s krvlju.

Kod raka završnog dijela debelog crijeva, pražnjenja crijeva mogu biti vrlo bolna uz osjećaj kao da se crijevo nije potpuno ispraznilo. Krvarenje koje se pojavljuje zajedno sa stolicom najčešći je znak bolesti. Ako imate hemoroide i povremeno krvarite nakon stolice, potrebno je isključiti mogućnost raka debelog crijeva, osobito ako ste stariji od 40 godina.

Na rak debelog crijeva treba pomisliti i onda kada se javi neobjašnjiv i neplaniran gubitak tejelesne težine kao i gubitak gubitak teka (apetita).

Postupci za otkrivanje raka debelog crijeva

Test na okultno (nevidljivo, skriveno) krvarenje jednostavna je metoda otkrivanja karcinoma debelog crijeva. Mala količina stolice testira se tri dana za redom. Ako je test pozitivan, potrebne su daljnje pretrage kako bi se otkrio uzrok krvarenja.

Potreban je pregled završnog dijela debelog crijeva prstom – digitorektalni pregled – kojim se osim hemoroida može otkriti i rak ako je smješten u završnom dijelu debelog crijeva. Pokušajte prevladati nelagodu koju ovaj pregled može izazvati kod pojedinaca i ne odbijate ga ni iz kojeg razloga jer je važan. Slušajte upute liječnika i pregled će proći bezbolno i u najmanjoj mogućoj mjeri nelagodno.

Kolonoskopski pregled – kolonoskopija – je važna pretraga jer se u gotovo 100% slučajeva mogu otkriti i vrlo male promjene u debelom crijevu, a omogućuje i uzimanje uzorka crijeva za pretragu. U anus se uvodi dugačka i savitljiva cijev s kamerom i izvorom svjetlosti na vrhu cijevi, te se tako omogućava pregled unutrašnjosti crijeva kroz prikaz na monitoru. Važno je napomenuti da se kod kolonoskopije mogu javiti nelagoda i bol pri obavljanju pretrage, ali i neko vrijeme nakon, zatim napuhanost i vjetrovi koji traju još neko vrijeme zbog zraka koji je ostao nakon pretrage.

S druge strane, nekim bolesnicima najteže pada čišćenje crijeva prije pretrage (obavlja se prema uputama) a koje je važno za dobru vidljivost svih promjena unutar crijeva. U svakom slučaju, ono na što treba usmjeriti svu pažnju je činjenica da se ovom pretragom rak debelog crijeva otkriva u gotovo 100% slučajeva.

O autoru

Braniteljski

Portal Braniteljski.hr posvećen je i namijenjen svim braniteljima Domovinskog rata te onima koji žele naučiti nešto više o procesu koji je doveo do osamostaljenja i stvaranja neovisne Republike Hrvatske.